2020. január 3., péntek

A lift


Sokévnyi házasság után az újrakezdés nem biztos, hogy ugyanazt jelenti mindkét fél számára. És az árulás ízénél nincs keserűbb...


Illés Tamara - A lift


–   Hol van már ez a lift?
–   Attól, hogy folyton nyomkodod a gombot, nem fog gyorsabban lejönni.
–  Csak háromszor nyomtam meg – vágott vissza, majd csak azért is megnyomta újra. Férje felvonta a szemöldökét, majd híres félmosolyával visszatemetkezett a telefonjába és tovább pötyögött.
Odakint ezer fok volt, és az épület falai is ontották magukból a forróságot. Tiboron persze ebből szinte semmi sem látszott, az öltönye makulátlan volt, a haja rendezett, csupán egy-két apró, árulkodó izzadtságcsepp gyöngyözött a homlokán. Ő viszont szétizzadta a sminkje maradékát, amit előzőleg már szétsírt, és magassarkújában úgy égett a talpa, mintha a pokolban sétálgatott volna mezítláb. De mindez semmi volt ahhoz képest, ahogyan a szíve és a lelke sajgott.
Dávid elballagott és Londonban tanul majd tovább, „mert ott jobb, Anya, aki ott tanul, az könnyebben kap majd munkát a világ bármely pontján, mert az angol nyelvet ott lehet megtanulni igazán, plusz Londonban tanulni kiváltság és dicsőség”. A büszkesége persze határtalan volt, de mi ez az anyai szív fájdalmához képest?
– Nem jössz? – rántotta ki Tibor gondolatai sűrű mocsarából, kezével a lift nyitott ajtaja felé mutatva.
–   Dehogynem!
Áporodott levegő csapta meg az arcát, mégis megváltásként fogadta, hogy végre beléphet, mert azt jelentette, hogy mindjárt a hűvös lakásban lehet. Tibor megnyomta a 13-as gombot, ő pedig elmélázott a férfi hosszú ujjainak látványán, amik persze már újra a telefon képernyőjét böködték. Pár órája ezek a szép ujjak szakértő módon kötötték meg a fiuk nyakkendőjét, majd lesöpörték az öltönye válláról a nem létező porszemeket. Az ünnepség alatt pedig lustán kulcsolódtak az ő ujjai köré, amelyek úgy kapaszkodtak beléjük, mintha a létük függne az érintésüktől.
– Még most született, és már ki is repült – jegyezte meg halkan, majd vidámságot erőltetett magára, hiszen nem jött el a világ vége, még ha az elengedés réme nem is hagyja nyugodni. –   Biztos jó lesz a bankett. Kiengedik a fáradt gőzt, buliznak egy jó nagyot.
–   Mi? – kérdezte Tibor, de fel sem nézett a telefonról.
–   Mondom biztosan jó lesz a bankett – ismételte.
–   Miért ne lenne? Ha bulizni akarnak, akkor jó lesz.
Régen mi is sokat buliztunk az egyetemen, suhant át rajta a nosztalgia, majd kibukott belőle a hirtelen ötlet.
–   Elmehetnénk holnap este vacsorázni.
Tibor lassú mozdulattal a zakója belső zsebébe csúsztatta a telefont és felnézett. Nekidőlt a lift oldalának, melle előtt keresztbe fonta a karját, és a cipőjére meredt, mintha attól függne a válasza, amit azon lát. Jól nézett ki, mint mindig. Bezzeg ő úgy érezte magát, mint akin átment az úthenger.
A lift zökkent egyet és megállt. Végre, gondolta, és az ajtóhoz lépett, de az meg sem mozdult. Kérdő pillantást vetett Tiborra, aki eltolta magát a faltól és ránézett a kijelzőre.
–   Hol vagyunk?
–   Most hagytuk el a 7. emeletet – felelte a férje.
–  Akkor miért állt meg? Megnyomtál valamit? – kérdezte, miközben a szíve szaporábban kezdett verni.
–   Nem.
–   Miért nem nyílik ki?
–   Nem tudom – felelte a férfi a gombokat tanulmányozva.
A világítás kialudt és koromsötét borult rájuk. Tibor eltűnt a szeme elől, amitől a szíve a torkába ugrott, mert a bezártságnál jobban csak a sötétet gyűlölte.
–   Mi a franc ez? – kérdezte rekedté váló hangon.
–   Úgy tűnik, elakadtunk. Majd elindul.
Mintha csak a tárgyilagos hangra akarna válaszolni, sápadt fénnyel bekapcsolt a vészvilágítás, ami minden volt, csak megnyugtató nem.
–   Nem szokott elakadni!
–   Hát, most elakadt.
–   Akkor csinálj valamit!
–   És mégis mit?
–   Például nyomd meg a vészcsengőt!
–   Már megnyomtam.
–   Én nem hallottam.
–   Nem is nekünk kell hallani.
–   És most mit csinálunk?
Nem kapott választ, de azt a tompa fényben is látta, hogy a férje elhúzza a száját, majd újra előveszi a telefonját.
– Ha már úgyis a telefonodat nyomkodod – fújtatta –, nem hívod fel a gondnokot, hátha gyorsabban kiszabadulunk?
–  Azt csinálom – felelte Tibor nyomatékosan, majd zsebre tette a telefont. – Nem veszi fel.
–   Remek. Remélem azért, mert már intézkedik.
–   Én is – felelte a férfi, és végigsimított a homlokán. – Meleg lett.
–  Lett? Mintha egész nap egy katlanban lennénk! Mindig is irigyeltem a hőháztartásodat.
Tibor halkan felnevetett és ránézett, mintha mondani akarna valamit, de végül becsukta a száját, és ismét nekidőlt a falnak. Csend hullott rájuk, mire ő gyorsan beszélni kezdett, mielőtt rátör a pánikroham.
– Szóval, holnap, feltéve, hogy addig kiszabadulunk innen, menjünk el vacsorázni, jó? Csak kettesben, vagy akár Dáviddal hármasban, már ha addig kijózanodik.
Hirtelen felnevetett, ahogy agyába bekúszott az ő szép, majdnem felnőtt fia részegen botladozó képe.
–  Úristen! Belegondoltál, hogy a fiunk egyetemre megy? Úgy értem, hogy te felfogtad már? Elmegy Londonba, és mi itt maradunk kettesben. Furcsa lesz, olyan, mint régen.
–   Hát, igen. De én…
–   Meg kell majd szokni 21 év után. Mintha most kezdenénk a közös életünket. Végül is még nem vagyunk öregek, sőt, vannak, akik ilyen idősen állapodnak meg. Na, szóval, menjünk el vacsorázni! De inkább csak ketten – lépett közelebb Tiborhoz, átölelte és a háta mögött összekulcsolta a kezeit. – Mintha első randira mennénk. Mit szólsz? – kérdezte, felnézve férje furcsán komor arcába. – Új fejezetet nyitunk, romantikázunk…
Tibor arca megenyhült, a szája megrándult, de a mosoly még meg sem született az ajkán, máris elenyészett.
–  Én nem… Vagyis a holnap az nem jó – fejtette le magáról a rákulcsolódó karokat. – Meleg van.
Igaza volt, nem is tudta kárhoztatni, amiért kibontakozott az öleléséből. Buta ötlet volt, az ő ruhája is egyre jobban rátapadt, ahogy kezdte felszívni a testére tapadt izzadtságot.
–   Akkor megyünk hétfőn, munka után.
Tibor eltolta magát a faltól és tett egy hosszú lépést előre, amivel eljutott a fülke szemközti faláig. A válla felett ránézett, és ő az arckifejezése láttán a meleg ellenére libabőrös lett.
–   Majd odafönt megbeszéljük. Nem ez a legalkalmasabb hely és idő erre.
–   Egy vacsora megbeszélésére? – kerekedtek el a szemei. – Hékás, nem a céged éves költségvetését akarom megbeszélni. Ki tudja, meddig rostokolunk itt? Bőven belefér az időnkbe.
–   Az enyémbe nem!
–  Akkor vedd elő a rohadt telefonodat, csetelj a jóisten tudja, kivel, ahelyett, hogy a feleségeddel foglalkoznál! – csattant fel az ellentmondást nem tűrő hangot hallva. – Ami nem sűrűn történik meg mostanában – tette hozzá halkabban, szinte csak önmagának.
Látta, hogy Tibor arca megrándul, de a férfi nem szólt semmit. Helyette elővette a telefonját, de csak nézte, ahogy a tenyerén fekszik, mintha a súlyát akarná megsaccolni. Sóhajtva visszatette a zsebébe és ideges mozdulattal végigsimított a haján.
–  Figyelj, Edit! Én nem tudok… Nem megyek vacsorázni. Nem leszek itt jövő héten.
Furcsán csengett a hangja, azt sugallta, hogy valami megváltozott, valami nincs rendben, és ettől felállt a szőr a karján. De gyorsan elhessegette az érzést, amit biztosan csak az elakadt lift provokált. 
– Hát hol leszel? – lépett a férje mellé, hogy jobban lássa az arcát a félhomályban. – Megint egy kiutazás? Remélem, ezúttal valami jó helyre küldenek, nem úgy, mint múltkor. Tudod mit? Mi lenne, ha veled mennék? – csacsogta. – Kiveszek pár nap szabadságot, elmegyünk együtt, és amikor nem tárgyalsz, akkor bebarangoljuk a környéket. Úgysem terveztünk nyaralást idén…
–   Ez nem fog menni, Edit.
– Miért? Olyan különleges helyre mész? Vagy olyan rövid lesz az utazás? Mondjuk, az jó lenne, mert akkor nem kell olyan sokára halasztani a vacsoránkat.
–  Nem, egyszerűen csak nem jó ötlet – szúrta közbe Tibor, de ő úgy tett, mintha meg sem hallotta volna.
–   Vagy tudod mit? Akkor is veled megyek. Pont kapóra jön, mert…
–   Elköltözöm.          
–   … egy kis kikapcsolódás már nagyon jó lenne…
–   Edit! Elköltözöm – emelte fel a hangját a férfi, és ő végre felfogta. 
Zavartan felnevetett, beletúrt izzadságtól nedves hajába, és elismételte a szót, suttogva. Tibor nem szólt semmit, csak zsebre dugta a két kezét.
– Te most hülyéskedsz, ugye? – húzódott arrább. – Jó vicc, hahaha… De ne szórakozz ilyen dolgokkal! – tett a kezével egy hárító mozdulatot. – 21 év után nem szoktak csak úgy elköltözni!
Tibor sóhajtott egyet, de nem válaszolt.
–   Mi vagyunk az álompár! Mindenki így hív minket. Az összes barátunk elvált. Mindenki minket csodál, hogy ennyi év után is együtt vagyunk. Szeretjük egymást…
A férfi hozzálépett és a karjára tette a kezét. Csupasz bőrét szinte perzselte az érintés, de a gerincén mintha jégkockák gördültek volna végig.
–   Edit! Figyelj rám! Figyelj…
–  Nem! Te figyelj énrám! Nem mondhatsz ilyet nekem, érted? Pont ma, amikor Dávid itt hagy minket. Miről beszélsz? Nem értem! Hova akarsz…
A felismerés hirtelen csapott le rá. Mintha gombóc nőtt volna a torkába, amitől szinte levegőt sem kapott, a szavak is csak nehezen buktak ki belőle. 
–   Van valakid… Ki az?
Abban a pillanatban megértette a késői hazaérkezéseket, a hétvégi tárgyalásokat és csapatépítő tréningeket, a túlórákat, az üzleti vacsorákat. Mióta is? Fél éve? Több? Van már egy éve is talán?
–   Ez nem fontos. Meg akartam várni, hogy Dávid leérettségizzen, hogy csak a vizsgákra összpontosítson…
–   Micsoda egy Grál lovag vagy!
–   Ne gúnyolódj! Igenis fontos volt az időzítés…
–  Az időzítés?! Mire vártál? Arra, hogy Dávid elmenjen, bele az ismeretlenbe? Az apja árulásával és a szülei válásával a csomagjában? És hogy teljesen egyedül maradjak?
–   Ne kiabálj!
–  De kiabálok! Vagy talán nem szeretnéd, hogy meghallják, mit tettél? Árt a nimbuszodnak, te szemétláda?
–   Másfél négyzetméter nem alkalmas a kiabálásra.
–   De az árulásra igen?! A szemétségre igen? A kurva életbe, miért csinálod ezt velünk? Velem? 21 év után kidobsz, mint egy elhasznált papucsot?  Hogy tehetted? – suttogta, és zokogva a sarokba húzódott. A férfi közelebb lépett, de ő elrántotta a vállát az érintése elől.
–   Edit, sajnálom… – hallotta a hangját, és a lelke mélyén tudta, hogy tényleg így van, még akkor is, ha ő okozta neki a fájdalmat. De mégis hamisan csengett.
–   Ne mondd, hogy sajnálod! – préselte ki magából a szavakat.
–   Meg kell értened! Muszáj elmennem, mert…
–   Ki az? – kérdezte az előbbinél magabiztosabb hangon.
–   Az nem fontos.
–   De igen. Jogom van tudni! Ki az?
–   Edit, szerintem…
–   Mondd már, a rohadt életbe!
–   Ritának hívják. Mást nem kell tudnod, ennyi elég.
–   De igen. Ki ő?
–   Nem…
–   Ki ő?
–   Két éve találkoztunk…
–   Két éve megcsalsz?
Hogyhogy nem vettem észre? Hiszen egy nő mindent megérez, dübörgött zúgó fejében a kétségbeesés.
–   Öt hónapja történt. Szeretem, és…
Meglendült a keze. Fájdalmat akart okozni, belekarmolni a jól ismert arcba, hogy ne csak ő szenvedjen, de a férfi elkapta a csuklóját. Kirántotta a karját az erős szorításból, de másodszorra sem tudta megütni. Helyette lecsapott a férfi mellkasára, mire az ellökte magától, hogy hátratántorodott, és zihálva, hitetlenkedve bámult az idegenné váló, dühös arcba.
A lift hirtelen megrándult, mintha kirántották volna a talajt bizonytalanná vált lábai alól. A fülke lefelé mozdult, majd egy nagy döccenéssel megállt. Kinyílt az ajtaja, de egyikük sem mozdult. A révületet a gondnok hangja törte meg, aki mint mindig, most is harsány vidámsággal rikkantotta.
– Na, megvannak végre! Ejnye, de ziláltak! Meleg van, mi? Na, mindegy, a lényeg, hogy megvannak. Szóval, ez a 7. emelet, és ki kell szállniuk, mert a lift nem biztonságos. De mi az a kis lépcsőzés ezek után, nem igaz?



  

2020. január 2., csütörtök

A léggömb


Szinte mindenki veszített el számára nagyon fontos embert, sőt, a legfontosabbat, és maradt egyedül. De nem biztos, hogy egyedül kell lenni, sőt, éppen ellenkezőleg, a magány a legrosszabb választás. 


Illés TaMara - A léggömb


  Nagypapi, nézd! Ott repül egy lufi! Nézd!
Magasan a fák zöld koronája fölött egy piros léggömb szállt, mintha a gyönyörű, tejszínhabbal telt kelyhekre emlékeztető felhők közé vágyott volna.
  Igazad van. Milyen magasra repült!
  Le tudjuk szedni, papi? – ugrándozott a kislány, és kíváncsi tekintetét a férfi arcába fúrta.
  Nem tudjuk. Nagyon magasan van.
  De kár!
A gyerek összeráncolt homlokkal vakargatta az állát. Pont, mint az apja, mosolyodott el a nagypapája és kíváncsian várta, mi jut unokája eszébe.
  Ha hozunk egy létrát, akkor elérjük?
A férfi felnézett a messze szálló léggömbre, mintha számításba venné az ötletet, majd megrázta a fejét.
  Sajnálom, kincsem, de nem. Nincs olyan hosszú létránk. De még ha lenne is, akkor sem tudnánk mihez hozzátámasztani.
  A felhőkhöz sem?
  Attól tartok, hogy nem. Ők olyanok, mint egy nagy tál tejszínhab, tudod? Vagy mint egy hatalmas vattacukor. Nem tartanák meg a létrát.
– Akkor ez nem jött be – állapította meg a kislány, de nem adta fel. Újabb homlokráncolás, és újabb állvakarás után kisvártatva felderült az arca, de egy pillanat múlva már le is lohadt róla a lelkes vigyor, és újabb töprengésbe kezdett.
 Megvan! – kiáltotta. – Ha felülünk egy repülőre, és nagyon-nagyon magasra szállunk, akkor meg tudjuk fogni a lufit!
Most az öregemberen volt a sor, hogy a fejét vakarva elgondolkozzon.
– Szeretném azt a lufit, papi! Olyan szomorú lehet, hogy ott van fent, egyedül. Senkinek sem szabad egyedül lennie, még egy lufinak sem – csuklott el a kislány hangja. Rózsaszín ajkai megremegtek, ami a kibuggyanó könnyek előfutáraként jelezte, hogy a gyerek, aki soha egyetlen percet sem tölt egyedül, átérzi a léggömb magányának tragédiáját.
Két hónap hasított bele a gondolat a férfi szívébe. Két gyötrelmesen hosszú, szépséges, éppen ezért fájdalmas emlékek dédelgetésével telt hónap, mióta a párja nincs többé. Elrepült, olyan messzire szállt, mint az a piros léggömb. És még tovább, oda, ahol senki sem látja. És ahonnan senki sem hozhatja vissza, mert nincs olyan erő, nincs az a hatalom.
"Senkinek sem szabad egyedül lennie, neked pedig főleg nem", mondta a fia két hete, és ő végre belátta, hogy igaza van. Nem maradhat egyedül a házban, ahol minden gyötrelmesen hosszú pillanat, amit párja nélkül kell eltölteni, jeges kínként hasogatja a lelkét, miközben egyre messzebb kerül tőle. Minden pillanat egy örökkévalóságig tartó, szemvillanásnyi időmorzsa volt. "Isten veled", mondta a háznak, az emlékeknek, és a párjának, aki talán akkor is ott ült kedvenc karosszékében a hatalmas ablak előtt, amikor rázárta az ajtót a boldog, közös évekre. Bezárta az ajtót, de tudta, hogy egyetlen egyszer még vissza fog térni.
  Senkinek sem szabad egyedül lenni – ismételte unokája után reszkető hangon.
  Te is sajnálod a lufit, nagypapi? – fürkészte a kislány az arcát, amin egy könnycsepp gördült le. A férfi reszkető kézzel letörölte, és nagyot nyelt, hogy megszabaduljon a torkát szorosan markoló fájdalomtól.
 Igen, kicsim, én is sajnálom.
 Elköszönünk tőle, papi?
A férfi nagyot sóhajtott. Bárcsak ő is el tudná fogadni, hogy aki elment, azt el kell engedni. Ezt kellene tennem, nyilallt belé fájdalmasan, de tudta, hogy nincs készen rá. Még nincs.
A kislány az eget kémlelve hirtelen felsikkantott, és hatalmas mosoly terült szét angyali arcán.
 Nézd, papi! Nézd!
A férfi kíváncsian nézett fel, keresve az izgatottság okát.
 Ott vannak a többiek! Eljöttek érte!
Népes léggömb csapat szállt a kék égen a piros felé.  
 Anyu! Apu! – iramodott meg a kislány hirtelen. A szülei kéz a kézben közeledtek a parkon át.
 Nézzétek! – mutatott felfelé. – A lufik eljöttek a pirosért! Nincs egyedül. Látjátok? – kiáltotta, majd megtorpanva visszafordult.
–   Gyere te is, papi!
Az öregember egy utolsó pillantást vetett felfelé, követve a léggömbök útját, majd megrázta a fejét, és mosolyogva sarkon fordult, hogy csatlakozzon a családjához.



2020. január 1., szerda

2020


Legyen az új éved olyan jó, amilyennek szeretnéd!

May the new year be as good as you wish for!


2019. december 29., vasárnap

Az ajándék



Illés TaMara - Az ajándék


  Apa, nagy fát vegyünk! Hatalmasat! Olyan nagyot, hogy ne férjen be a házba – csicseregte a kisfiú, csizmájával rugdalva a fehér hókupacokat.
     Ha nem fér be a házba, akkor hogy lesz karácsonyfánk? – tessékelte be az apja a kocsiba.
     Akkor vegyünk olyan nagyot, hogy éppen beférjen az ajtón, jó? 
     Erről lehet szó.
A kisfiú nem győzte kivárni, hogy a fenyővásárhoz érjenek. Mikor végre leparkoltak, nagy lendülettel ugrott ki a kocsiból, a lelkesedése viszont alábbhagyott, amikor bementek a fák közé. 
     –   Nézd, apa, milyen csúnya fák!   húzta el a száját.  Kicsik és alig van águk. Kinek kell ilyen fa? Buta, aki megveszi – legyintett. 
    –  A szép fák a másik oldalon vannak  mutatott az apja jobbra, ahol tömegével gyűltek össze az emberek.
     –  Szuper!  fordult sarkon a gyerek és majdnem beleütközött egy kipirosodott arcú kislányba, aki egy satnya fenyő ágait simogatta. 
   –  Nem adhatná olcsóbban? – szállt a kisfiú felé egy mély férfihang. – Nem mehetek haza karácsonyfa nélkül.
 –      Ha nem tudja kifizetni, nincs üzlet.
A fiú látta, ahogy az eladó megcsóválja a fejét, aztán hátat fordít, de a férfi hangja megállította. 
 –      Várjon, kérem!
Az árus türelmetlenül fújtatva fordult vissza. 
     Három hónapja elveszítettem a munkámat  húzta magához a férfi a kislányt.  A fa lenne az egyetlen, amit ajándékba vennénk. Nem kért a gyerek semmit Karácsonyra, csak egy igazi fát.
   Ha ingyen adom a fákat, engem is kirúgnak. Vigyen pár gallyat! – mutatott az árus egy nagy kupac, félredobott ágra. – Azokat odaadom ingyen – vetette oda, és odébbállt.
      Nem megy, kincsem  simogatta meg a férfi a kislány arcát.  Sajnálom. 
     Pedig én annyira szerettem volna! Megígértem anyunak, hogy viszünk egy igazi fát – mondta a kislány könnyes hangon, miközben tekintetve találkozott a fiúéval.
A kisfiú meglepetten nézett fel az apjára, aki zavartan fordult el. Kezét fia vállára tette, és elindult a szebb, nagyobb fák felé.
      Gyere, válasszunk egy szépet! – nógatta a gyereket, ő viszont nem mozdult.
    Nem lesz karácsonyfájuk? – kérdezte. Tekintetével követte a kislányt, aki lehorgasztott fejjel elindult az apja után a levágott fenyőgallyak felé. 
     –      Nem biztos, hogy a karácsonyfától lesz szép az ünnep  tárta szét a karját az apja.
      Szerintem az a legjobb dolog az egész Karácsonyban. Az ajándékok után.
      Akkor menjünk, és válasszuk ki végre a legszebb fát!
      És a legnagyobbat! – húzódott újra mosolyra a fiú szája.
Két perc múlva már lelkesen szaladgált a szebbnél szebb fák között, de a tekintete folyton elkalandozott, hátha újra meglátja a kislányt. 
     Apa! Annak a lánynak tényleg a karácsonyfa lenne az egyetlen ajándéka?   torpant meg. 
     –   Meglehet. 
     –   De az hogy lehet? Rossz volt?
   –  Nem hiszem. Jó gyereknek tűnt  fordult felé az apja. – Csak, tudod, van úgy, hogy valakinek egyszerűen nincs pénze fára.
    –  Apa!   töprengett a kisfiú. – Ha kisebb fát veszünk, akkor vehetünk kettőt? – csillant fel a szeme.  
   –  Kettőt?   lepődött meg az apja, majd követte a gyerek tekintetét a fenyőgallyak felé.  Minden bizonnyal, fiam   simogatta meg a kisfiú kipirult arcát. – Minden bizonnyal.